Randevu Almadan Hastaneye Gidilir mi? Randevusuz Gitmek

hastane

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı devlet hastaneleri, sağlık ocakları, sağlık merkezleri, dal ve tıp merkezleri ile aile hekimliklerinde muayene olmak için randevu almak isteyen ancak en erken randevunun 15 gün sonraya verildiği ülkemizde vatandaşlar randevusuz hastaneye gitmek mümkün mü bunun sorusunu arıyor.

RANDEVU ALMADAN MUAYENE OLABİLİR MİYİM?

Bu konuda hastane yönetimlerinin insiyatifi sözkonusu. Bu insiyatif kullanılırken de, hastanenin yoğunluğu dikkate alındığı gibi aynı hastanenin farklı bölümlerinde de randevulu ve randevusuz muayene ayrımı olabiliyor. Özetlemek gerekirse, eğer o gün için muayene olmak istediğiniz hastane polikliniğinde yer varsa, doktorun uygun muayene zamanı varsa, randevusuz da muayene olabiliyorsunuz, eğer yoksa randevu almanız şart koşuluyor ki bu da yoğun hastanelerde geçerli bir uygulama. Yoğun olmayan devlet hastanelerinde ise randevusuz muayene olunabiliyor. Muayene randevusu ise MHRS internet randevu sistemi veya Alo 182 muayene randevusu telefon hattı üzerinden alınabiliyor. Acil servislerde muayene olmak için randevu alma şartı yok.

RANDEVUSUZ HASTANEYE KAÇTA GİDİLİR? SIRA ALINIR MI?

Hastanelere randevusuz muayene olmak sadece acil servisler, bazı ilçelerdeki sağlık ocakları ve aile hekimlikleri için geçerlidir. Bunun dışında yalnızca Suriyelilerin randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Suriyeli sığınmacı iseniz herhangi bir randevu almanıza gerek olmaksızın herhangi bir hastaneye gidip muayene olabilirsiniz. Bunun dışında polikliniklerde muayene, tanı ve tedavi olmak için randevu almanız gerekmektedir. Kontrol için randevu almak gerekir mi? Evet, kontrole gitseniz dahi, kontrol randevusu almanız gereklidir. Aksi halde muayene olmadan geri dönersiniz.

Aile hekimine randevusuz gidilir mi? Aile hekimliği haftasonu (cumartesi – pazar) günleri açık mı?
Küçük ilçelerde randevusuz aile hekimine muayene olmak mümkün olabilse de şehirlerde ve büyükşehirlerde de artık aile hekimine randevu almak zorunlu hale geldi. Herhangi bir sorun yaşamamak için aile hekimliğine gitmeden önce randevu alınız. Aile hekimliği haftasonu ve resmi tatillerde kapalıdır.

Sağlık ocaklarına randevusuz gidilir mi?
Küçük ilçelerde randevusuz sağlık ocağı muayene olmak mümkün olabilse de şehirlerde ve büyükşehirlerde de artık sağlık ocağı randevu almak zorunlu hale geldi. Herhangi bir sorun yaşamamak için gitmeden önce randevu alınız.

Randevusuz heyet raporu veren hastaneler
Bugün pek çok devlet hastanesi ve özel hastane randevu almadan heyet raporu vermektedir. İşe giriş için heyet raporu almak randevu gerektirmemektedir zira bu ücretli bir işlemdir. Ayrıca ücretin hastane veznesine yatırılması gerekmektedir.

Hastane randevu saatimi unuttum, nasıl öğrenebilirim?
Sağlık Bakanlığı MHRS sistemi üzerinden randevularım kısmına geldiğinizde burada yer alan mevcut ve geçmiş randevularınızı görebilirsiniz. Randevu saatini öğrenme ve bulmak bu kadar pratik bir şey iken randevu günü öğrenmek için ayrıca hastaneye gitmenize gerek yoktur.

*** Randevusuz hasta muayenesi hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

One thought on “Randevu Almadan Hastaneye Gidilir mi? Randevusuz Gitmek


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7