Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir – Değiştirme Nasıl Yapılır

aile sağlığı merkezi

Henüz geçmişi daha birkaç yıl olan aile hekimliği, ülkemizde kapanan sağlık ocaklarının yerine hizmet veriyor. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerin büyük ilçelerinde oldukça yoğun hasta gruplarına hizmet veren aile hekimlerinden memnun olmayanlar da elbette var. Peki aile hekimi değiştirmek için ne yapmalı – ne yapmak gerekiyor?

İNTERNETTEN AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME DİLEKÇESİ

Yapmanız gereken şey, her devlet işleminde olduğu gibi ”aile hekimi değiştirme formu” olacak şekilde bir dilekçe vermek. İnternet üzerinden böyle bir dilekçe örneği yok. Ancak e-devletten aile hekimi değiştirmek eğer e-devlet hesabınız yok ise e-nabızdan aile hekimi değiştirmek mümkündür. Eğer e-nabız hesabınız da yok ise, bunun için bağlı olduğunuz aile hekimliğindeki sekretere (ya da sekreter yerine geçen, hasta müracaatları ve ilk işlemlere bakan kişiye) aile sağlığı merkezinizi veya aile hekimi değiştirmek istiyorum deyip, bunu belirtip, sizden zaten hazır olarak bulunan dilekçeyi doldurup yine aynı kişiye teslim etmek. Herhangi bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Memnuniyetsizlik, geçerli bir nedendir. Adres değişikliği de hekim değiştirmek daha doğrusu aile sağlığı merkezi değiştirmek için gerekli ve yeterli bir gerekçedir ki, zaten her yurttaş bulunduğu sokağın aile hekimine ilk olarak atanmaktadır.

Ali hekimi değiştirme kaç gün sürer?
Merak edilen konulardan birisi de aile hekimi değiştirme süresi hakkında Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde: Her ayın 5′ i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59’da, ayın 21′ inden sonraki ayın 5′ ine kadar olan değişiklik talepleri ise sonraki ayın 5′ inde gece 23:59′ da gerçekleşmektedir. Değişiklik taleplerinin gerçekleşme zamanına kadar iptal edilebilmesi mümkün olup, değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamamaktadır.

MHRS RANDEVU SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

*** Aile hekimi değiştirmek için gerekli belgeler ve evraklar hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7